Шефот на „Вагнер“: Вучиќ залудно беснее, немаме Срби во нашите редови

1 min read

Ова доаѓа како одговор на изјавата на српскиот претседател дека сите Срби што се регрутирани во „Вагнер“ и учествуваат во војната во Украина ќе бидат уапсени по враќањето дома

Јевгениј Пригожин / Фото: EPA/SERGEI ILNITSKY/POOL

Шефот и основач на озлогласената паравоена формација „Вагнер“, Јевгенијх Пригожин, го прозва српскиот претседател Александар Вучиќ дека залудно беснее бидејќи во редовите на групата веќе нема Срби кои се борат во Украина.

„Вучиќ залудно беснее. Од 1 март 2023 година, во „Вагнер“ нема ниту еден Србин. Последниот што се борел во „Вагнер“ ја напушти групата пред два месеци. Ако некој од Србите тврди дека се борел во „Вагнер“ во 2023 година, тоа е измама. Не верувајте му“,

вели Пригожин.

Тој изјавата ја објави на Телеграм, а е одговор на новинарско прашање од порталот „Рекс“, кое му било упатено откако Вучиќ во интервју за бриселски „Политико“ порача дека сите Срби што се регрутирани во „Вагнер“ и учествуваат во војната во Украина ќе бидат уапсени по враќањето дома.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Уапсен скопјанец поради дрога

Следно

Зградите во Адијаман биле полни со живот пред земјотресот, сведочи тимот на ДЗС кој учествуваше во спасувањето на 38-годишната жена

Latest from Blog

Тухел останува во Баерн

Германскиот стратег Томас Тухел и следната сезона ќе биде тренер на минхенски Баерн, потврди претседателот на