Шефот на грчката дипломатија: Атина и Анкара треба да преземат похрабри чекори за подобрување на односите

1 min read

АТИНА (АА) – Атина и Анкара треба да преземат похрабри чекори за подобрување на односите, изјави шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас, јавува Анадолу.

Осврнувајќи се на неодамнешниот договор меѓу двете земји според кој Грција ќе ја поддржи кандидатурата на Туркије за помошник-генерален секретар на Меѓународната поморска организација, а Туркије ќе ја поддржи кандидатурата на Грција за привремено членство во Советот за безбедност на ОН, Дендиас рече дека се надева на поголеми и посуштински чекори од двете страни за време на интервјуто на 8. Економски форум Делфи.

„Се надевам дека тоа е прв чекор кон нешто многу посериозно и многу поголемо. Знаете, ако не сме подготвени да преземеме најмал ризик за што било, нема да стигнеме никаде. Можеби никогаш нема да излеземе надвор од нашата куќа наутро затоа што може да ни падне тула“, рече тој.

„Јас сум еден од оние што длабоко веруваат во можноста за постигнување договор со Туркије“, рече Дендиас, додавајќи дека е особено среќен што го завршува својот мандат во Министерството со многу добра клима во грчко-турските односи.

„Не разбирам зошто можеме да ги решиме прашањата со Египет, со Италија, со Албанија, а не со нашиот сосед Туркије“, праша тој.

Грција беше меѓу првите земји што упати сочувство и понуди помош кога на 6 февруари два силни земјотреса погодија 11 јужни турски области.

Исто така, Туркије беше прва земја што изрази сочувство и понуди помош по железничката несреќа на 28 февруари во Северна Грција, во која загинаа 57 лица.

По несреќата, Туркије дозволи грчки затвореник да оди во Грција за да присуствува на погребот на својот син.

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу и Дендиас се состанаа на 20 март во Брисел и се согласија Туркије да ја поддржи кампањата на Грција за Советот за безбедност во периодот 2025-2026 година. Атина се согласи да ја поддржи кандидатурата на Анкара за генерален секретар на Меѓународната поморска организација.

Грчкиот министер за одбрана Николаос Панајотопулос минатата недела ја посети Туркије и се сретна со турскиот министер Хулуси Акар.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Турски астронаут ќе помине 14 дена на Меѓународната вселенска станица

Следно

Деветмина загинати по истекување гас во фабрика во Индија

Latest from Blog