Шефицата на УНМИК во ОН: Треба да се врати довербата во дијалогот меѓу Белград и Приштина

1 min read

Шефицата на Мисијата на ОН на Косово (УНМИК), Каролин Зијаде, денеска на седницата на Советот за безбедност на ОН во Њујорк изјави дека лидерите во Белград и Приштина мора да преземат одговорни чекори за обнова на довербата во процесот на нормализирање на односите, пренесе Бета.

За време на дискусијата за новиот шестмесечен извештај на генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш за работата на УНМИК, Зијаде рече дека „без видлива посветеност на политичките лидери, може да има директни последици за регионалната стабилност“.

На седницата на која се разгледува извештајот на Гутереш за периодот од 16 септември 2022 до 18 март 2023 година, Зијаде рече дека „континуираното фокусирање на вниманието“ на Договорот за патот кон нормализација на односите меѓу Косово и Србија од февруари 27 и неговиот Апел за спроведување од 18 март „треба да биде придружен со смело лидерство и акција“.

„Напредокот во односите бара оние кои станаа сомнителни во намерите на другата страна да ја обноват довербата“, рече Зијаде.

Таа ги охрабри лидерите да комуницираат јасно и континуирано со граѓаните за прашања што влијаат на животот.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Ердоган: „Со испораката на нуклеарно гориво постројката Аккују доби статус на прва нуклеарна електрана во Туркије“

Следно

Кинескиот интернет има преку 66.000 правила

Latest from Blog