САД: Приземјени сите авиони – дефект на компутерскиот систем за следење летови

1 min read

Сите авиони низ САД денеска беа приземјени поради дефект во компјутерскиот систем за следење летови на Федералната управа за авијација.

Администрацијата преку Твитер објави дека работи на рестартирање на системот „НОТАМ“, што се користи за предупредување на пилотите за потенцијални опасности при лет.

„Вршиме завршни проверки и го рестартираме системот“, се вели во соопштението.

Според „Скај њуз“, денеска биле пријавени најмалку 500 одложувања, во или надвор од САД.

Незадоволните патници објавија на социјалните мрежи дека со часови седат на пистите во полни авиони.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Принцот Хари: Тврдењата дека сум се пофалил со убиството на 25 талибанци се опасна лага

Следно

Ковачевски: Со Шоле разговаравме и за борбата против корупцијата

Latest from Blog