САД и Јужна Кореја одржаа воена вежба

1 min read

САД и Јужна Кореја денеска одржаа заедничка вежба на воздухопловните сили во која учествуваа американски стратешки бомбардери заедно со други борбени авиони, еден ден откако Северна Кореја ја тестираше интерконтиненталната балистичка ракета Хвасонг-15.

Началникот на Генералштабот на Јужна Кореја соопшти дека вежбата, во која корејските авиони Ф-35А, Ф-15К и американските ловци Ф-16 ги придружуваа американските бомбардери Б-1Б, ги покажа „завидните одбранбени способности и подготвеност на сојузниците“.

– Вежбата ги зајакна заедничките оперативни способности и ја потврди челичната посветеност на САД за одбрана на Корејскиот полуостров и одвраќање, соопшти јужнокорејската војска.

Јапонските медиуми објавија дека попладне може да се очекува воздушна воена вежба меѓу Јапонија и САД.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Туркије: Одреден притвор за 131 лице во врска со урнатите згради во земјотресот

Следно

Јотова се сретнала со претставници на бугарската заедница во Скопје

Latest from Blog