Руските фудбалски клубови и репрезентации остануваат надвор од меѓународните натпреварувања

1 min read

Одлуката за исклучување на руските фудбалски репрезентации и екипи од сите меѓународни натпреварувања останува на сила, соопшти Меѓународниот спортски суд во Лозана.

ФИФА, како и УЕФА, го суспендираа рускиот репрезентативен и клупски фудбал во февруари лани кога Русија воено ја нападна Украина. Одлуката потоа ја потврди и Судот во Лозана на 25 ноември. Тогаш беше одбиена и руската жалба на одлуката.

Агенцијата ДПА наведе дека Фудбалската Федерација на Русија имаше право да поднесе жалба на суспензијата до 13 јануари оваа година, но Судот во Лозана ја примил жалбата дури на 10 февруари.

Судот својата одлука за продолжување на суспензијата ја донел на 20 февруари, а официјално ја објави во четвртокот. Со тоа, сите споменати суспензии станаа и правосилни.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

ОБЛЕЧЕТЕ СЕ ПОТОПЛО И ПОДГОТВЕТЕ СЕ ЗА СНЕГОТ – разочарувањето допрва доаѓа

Следно

МВР ги заврши проверките во 18 училишта во Скопје – Повторно лажна тревога

Latest from Blog

Почна?

„Интензитетот се зголемува ама ќе треба да мине прилично долго време,“ изјавил Подолјак, порачувајќи дека како