Рускиот бизнисмен Баут го повика Трамп во Москва и му понуди заштита

1 min read

МОСКВА (АА) – Контроверзниот руски бизнисмен Виктор Баут испрати телеграма до поранешниот американски претседател Доналд Трамп, повикувајќи го да ја посети Русија, пренесува Анадолу.

„Денес му испратив телеграма на поранешниот претседател Доналд Трамп. Пред сѐ, верувам дека животот му е во опасност. Судењето што започна во Њујорк нема да заврши така што Доналд Трамп само ќе биде осуден и ќе ја загуби својата можност за претседател“, рече Баут по испраќањето на телеграмата.

Руската новинска агенција ТАСС објави дека Баут го повикал Трамп во Москва и му понудил заштита и политички азил со цел да започне „побуна против глобалистите и да го спаси американскиот народ“.

Баут, трговец со оружје, ослободен е во рамките на размената на заробеници меѓу Русија и САД изминатиот декември.

Тој беше притворен во Бангкок 2008 година по налог на локалниот суд на барање на САД. Во април 2012 година осуден е на 25 години затвор и парична казна од 15 милиони долари.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

ИЗРАЕЛ СЕ РАЗГОРУВА, УБИЕНИ ДВЕ МЛАДИ СЕСТРИ: Нетанјаху нареди мобилизација

Следно

Нов кружен тек и нови два моста за полесен и побезбеден сообраќај во овој дел од Скопје

Latest from Blog