Русија: „Зад лажните предупредувања за воздушен напад преку радиостаниците стојат хакери“

1 min read

МОСКВА (АА) – Неколку руски комерцијални радиостаници денеска лажно објавија предупредувања за воздушен напад кои беа емитувани поради хакерски напади, соопшти руското Министерство за вонредни состојби, пренесува Анадолу.

„Руското Министерство за вонредни состојби информира дека оваа информација е лажна и не соодветствува со реалноста. Ве молиме да ги следите извештаите од официјални извори“, се вели во соопштението на Министерството.

Се додава дека информациите за наводна воздушна тревога и закана од ракетен напад биле емитувани како резултат на хакерски напад на серверите на некои комерцијални радиостаници во неколку региони.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Село во јужна Туркије претрпе помала штета, и покрај тоа што лежи на раседната линија

Следно

ЈА ПОГРЕБАЛ 22 МЕСЕЧНАТА ЌЕРКА И СОПРУГА, НО СЛЕДУВАЛО ПОГОЛЕМ ШОК – го прогласиле и него за мртов по земјотресот, поминал низ пекол додека „оживее“ (ВИДЕО)

Latest from Blog