Роналдо дојде до 503. првенствени голови

1 min read

Португалскиот фудбалски репрезентативец Кристијано Роналдо ги постигна синоќа сите четирите голови во гостинската победа на Ал Наср над Ал Вехда (4-0) на натпревар од 16. коло од саудиското првенство со што дојде до бројката од 503 лигашки голови во кариерата.

Португалецот го постигна првиот гол во 21 минута, вториот 19 минути подоцна, а потоа во продолжението уште два пати беше прецизен во 53 и 61 минута.

Роналдо зад себе има три голови во кариерата во дресот на Спортинг од Лисабон, 103 (84+19) Манчестер јунајтед, 311 за Реал Мадрид, 81 за Јувентус и пет во дресот на саудиски Ал Наср.

На вкупно 955 натпревари во сите конкуренции Роналдо има постигнато 706 голови.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Пронајдена пушка и куршуми при претрес во Кисела Вода

Следно

Две сестри спасени од под урнатините 101 час по земјотресите во Туркије

Latest from Blog