Распуштен бугарскиот Парламент, нови избори на 2 април

1 min read

Бугарскиот претседател, Румен Радев, денеска го распушти парламентот на земјата и најави предвремени избори за 2 април.

Радев назначи и преодна влада пред вонредните парламентарни избори, петти во Бугарија во последните две години, јавија медимите кај источниот сосед.

Радев повторно го назначи 55-годишниот политичар Галаб Донев, за премиер на привремената влада додека следниот парламент не ја избере новата влада.

Назначувањето доаѓа откако трите најголеми политички групи во длабоко поделеното Национално собрание не успеаја да најдат заеднички јазик за одржлива коалициска влада по последните предвремени избори, одржани во октомври.

Десничарската партија ГЕРБ на поранешниот премиер Бојко Борисов освои 67 пратенички места, повеќе од која било друга партија, но не и мнозинство во 240-члениот парламент.

Другите партии одбија да формираат сојуз со ГЕРБ поради обвинувањата за корупција и наводниот неуспех на партијата да ги спроведе реформите кога беше на власт.

Либерална партија, Промените продолжуват и социјалистите не најдоа доволно поддршка за формирање влада.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Клиничката болница Штип бара вработување на околу 50 лица, меѓу кои и 15 лекари

Следно

Шентоп: „Туркије нема да дозволи влез во НАТО на друга држава која ја ослабува нејзината безбедност“

Latest from Blog