Првпат во историјата англискиот куп за фудбалерки пред полни трибини

1 min read

Првпат во историјата распродадени се влезниците за финалето во англискиот ФА куп за фудбалерки во кое овој месев ќе играат Челзи и Манчестер јунајтед.

Финалето на распродадениот лондонски стадион „Вембли“ со капацитет од 90.000 седишта, е на програмата на 14 мај.

На овогодишното финале ќе присуствуваат 40.000 навивачи повеќе во споредба со ланскиот рекорд, кога 49.094 луѓе ја гледаа победата на Челзи над Манчестер сити.

Ова ќе биде деветто женско финале во ФА купот да се игра на „Вембли“, откако дуелот за трофејот беше префрлен на славниот лондонски стадион во 2015 година.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Вучиќ предложи мерки по трагедијата на Врачар: Да се намали старосната граница за кривична одговорност од 14 на 12 години 

Следно

Прва изјава на ученик чие име беше на списокот на Коста, но успеал да преживее

Latest from Blog