Првични резултати од претседателските избори во Црна Гора: Ѓукановиќ води пред Милатовиќ, трет е Мандиќ

1 min read

Според првичните резултати од денешните претседателски избори во Црна Гора, најголем број гласови освоил досегашниот шеф на државата и кандидат на ДПС Мило Ѓукановиќ 37,2 отсто. На второ место е кандидатот на Движењето Европа сега Јаков Милатовиќ со 26,6 отсто, а трет е кандидатот на Демократскиот фронт Андрија Мандиќ со 19,8 отсто.

Алекса Бечиќ од Демократска Црна Гора освоил 11,5 отсто, кандидатот на СДПА Драгиња Вуксановиќ Станковиќ 2,9 отсто, Горан Даниловиќ од Обединета Црна Гора има 1,3 отсто, а независниот кандидат Јован Радуловиќ 0,7 отсто.

Според црногорското изборно законодавство, за да биде избран во првиот круг некој од кандидатите треба да освои над 50 отсто од гласовите.

Доколку ниту еден кандидат не го добие потребниот број гласови, вториот круг од изборите ќе се одржи за 14 дена, односно на 2 април.

Во вториот круг учествуваат двајцата кандидати кои освоиле најголем број гласови.

Претседателот на државата се избира со мандат од пет години.

Право на глас на претседателските избори во Црна Гора имаат 542.154 граѓани.

Изборите денеска ги следеа набљудувачи од мисијата на ОБСЕ, Советот на Европа и набљудувачката мисија на Европскиот парламент, како и набљудувачи од локалните невладини организации.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Вучиќ пред српските медиуми: Косово не е држава, не можеме да потпишеме правен договор

Следно

„Слушам кај шумат шумите“, „Македонско девојче“, „Јовано Јованке“: Македонска музика во Барселона пред „Ел Класико“ (ВИДЕО)

Latest from Blog