Продолжува градежната офанзива низ улиците во општина Кисела Вода

1 min read

Денеска градоначалникот Ѓорѓиевски беше во населбата Драчево, каде, со отпочнатите активности, нов асфалт ќе добие улицата „Бранко Заревски“ на потегот од крстосницата помеѓу „Славка Динкова“ до „Малешевска“.

-Нејзината близина до ООУ „Рајко Жинзифов“, до пазарот и поврзаноста со главната улица „Славка Динкова“, говори за каква важна сообраќајна артерија се работи, но говори и за негрижата во минатото, бидејќи истата не е реновирана од изградбата во минатиот век.

Со санација ќе биде опфатена и улицата „Ниџе Планина“, на делот помеѓу улиците „Славка Динова“ и „Гандиева“. Се работи за градежна интервенција со вкупна површина од околу 2000 м2 кои ќе бидат завршени за 10-тина дена.

Паралелно, во тек е целосната реконструкција на улицата „Малешевска“ и нејзините краци, која Општина Кисела Вода ја започна минатата седмица. На оваа локација се работи на поставување на нов асфалт и тротоари. Се поставува и ново модерно штедливо осветлување.  Досегашните живини, се заменуваат со лед светилки. Ќе се реши проблемот и со атмосферските отпадни води, кои ќе се одведуваат во попивателни бунари, се вели во соопштението на општина Кисела Вода.

ИЗВОР: skopjeinfo.mk

Претходно

Поранешниот италијански премиер Берлускони хоспитализиран на интензивна нега во Милано

Следно

Ердоган: Советот за безбедност на ОН треба да се реформира

Latest from Blog