ПРИСТИГНА ОБЈАСНУВАЊЕ: Познато зошто македонското знаме не се најде во кореографијата на навивачите на Трабзон

1 min read

Неверојатната кореографија на навивачите на Трабзон на натпреварот од Лига Европа против Базел (1:0) привлече огромно внимание минатата недела.

Имено, приврзаниците на турскиот тим сликовито опишаа низ што поминала нивната земја по разорниот земјотрес.

Во кореографијата е претставен спасител кој вaди дете од урнатините. Заедно со знамето на Турција и симболично помали знамиња на многу земји кои испратија спасувачи во оваа земја.

Но, таму немаше македонско знаме, иако нашите спасувачи беа во Турција. Многумина се прашуваа зошто е тоа така, а еден од луѓето вклучени во креирањето на кореографијата понуди објаснување:

– Немаше намера во недостатоткот на сите знамиња. Брзавме бидејќи бевме многу ограничени со времето. Ненамерно ги заборавивме знамињата на некои земји – изјави Муахамед Јазиќи.

Следуваше извинување:

– Благодарни сме на сите што и помогнаа на нашата земја, не поддржаа и спасија животи. Како група испративме порака со извинување за овој инцидент.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Вработените во Пошта излегуваат на протест ако во рок од пет дена немаат средба со Владата

Следно

Ремек-делото „Боеми“ од Џакомо Пучини на 24 февруари на сцената на Опера и балет

Latest from Blog

Тухел останува во Баерн

Германскиот стратег Томас Тухел и следната сезона ќе биде тренер на минхенски Баерн, потврди претседателот на