Претставничкиот дом на американскиот Конгрес се уште без претседател

1 min read

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска повторно ќе се обиде да избере претседател и да ја надмине блокадата предизвикана од раздорот во Републиканската партија.

Седницата е најавена за денеска во 12 часот по локално време.

Фаворитот, републиканецот Кевин Мекарти, не беше избран ниту по три дена дискусија и 11 круга гласање.

Првпат по повеќе од 100 години не може да се избере претседател на Претставничкиот дом на САД. Блокадата има конкретни последици бидејќи без неа членовите на Конгресот не можат да положат заклетва или да гласаат закони.

Републиканската партија освои тесно мнозинство на парламентарните избори одржани во ноември минатата година.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Москва објави дека почнува божиќното примирје

Следно

Го славиме БАДНИК: Жени, никако не правете го ОВА!

Latest from Blog