Познато кога ќе биде дебито на Роналдо за Ал Наср

1 min read

Дебито на Португалецот Кристијано Роналдо во дресот на Ал Наср ќе се случи на 21 јануари кога во рамки на 14. коло од фудбалското првенство на Саудиска Арабија, неговиот нов клуб ќе игра против Ал Етифак,во чиј редови настапува македонскиот репрезентативец Дарко Велковски.

Роналдо пред два дена беше прмоворан како ново засилување на саудискиот прволигаш, а навивачите на Ал Наср очекуваа португалскиот напаѓач да дебитира на денешниот првенствен натпревар против Ал Тае.

Меѓутоа, Роналдо, според правилата на ФИФА, ќе мора да пропушти два натпревари за својот нов клуб поради суепснецијата која му ја изрече Манчестер јунајтед во врска со инцидентот кога напуштајќи го теренот по натпреварот со Евертон, скрши мобилен телефон на дете со аутизам.

Роналдо потпиша договор со Ал Наср до јуни 2025 година, а годишно ќе заработува околу 200 милиони евра.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Лажна дојава за бомба во Уставниот суд и скопскиот аеродром

Следно

Комисија за култура на ВМРО-ДПМНЕ: Зошто државата дозволи во последниве пет години фотографскиот фонд на Браќата Манаки да стане загрозено културно наследство?

Latest from Blog