Повторно раст на цените на нафтата

1 min read

Цените на нафтата пораснаа рано денеска поради знаците за забавување на инфлацијата во САД, намалувајќи ги стравувањата на аналитичарите дека најголемиот светски потрошувач на нафта може да се соочи со рецесија поради дополнителното зголемување на каматните стапки, а послабиот долар поддржа одреден интерес за купување нафта, пренесе Ројтерс.

Фјучерсите на северноморската нафта брент поскапеа за 32 центи, или 0,4 отсто, на 85,78 долари за барел во 06:07 часот по БСТ.

Американската лесна сурова нафта поскапе за 42 центи, или 0,5 отсто, на 79,29 долари за барел. Двата договори пораснаа втор ден откако вчера пораснаа за околу 1 процент.

Сите очи ќе бидат насочени кон денешниот состанок на Организацијата на земјите извознички на нафта и сојузниците, вклучително и Русија, позната како ОПЕК +, каде што се очекува производителите да ги одобрат нивните тековни цели за производство договорени во ноември.

Производството на нафта на ОПЕК падна во јануари, бидејќи извозот на Ирак падна, а производството на Нигерија не успеа да се опорави, при што 10-те членки на ОПЕК испумпуваа 920.000 барели дневно под целните количини на групата, покажа анкетата на Ројтерс.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Колапс во САД поради ледената бура – откажани летови, сообраќајки и затворени училишта

Следно

Седница на собраниската Комисија за европски прашања

Latest from Blog

„Бреме“ од Мила Јовановиќ – Миленковиќ, „Измислена приказна“ и „Не застанувај продолжи понатаму: Лукавиот“ од Мики Душански избрани на конкурсот за откуп на необјавен и непоставуван македонски драмски текст

Министерството за култура, во соработка со Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ – Прилеп, информира за резултатите од „Конкурсот за откуп