Потврдена кандидатурата на Мило Ѓукановиќ за претседател на Црна Гора

1 min read

Државната изборна комисија на Црна Гора на денешната седница ја потврди претседателската кандидатура на лидерот на Демократската партија на социјалистите (ДПС) и актуелен претседател Мило Ѓукановиќ.

Утврдено е дека доставената документација е точна и била утврдена важност на 8.465 потписи.

Претставниците на ДПС вчера до ДИК ја доставија кандидатурата на Ѓукановиќ за претседателските избори во Црна Гора.

ДИК досега ги утврди претседателските кандидатури на лидерот на Нова српска демократија Андрија Мандиќ и на пратеничката на Социјалдемократската партија Драгиња Вуксановиќ Станковиќ.

Претседателските избори се закажани за 19 март, а кандидатурите до Државната изборна комисија треба да се достават до вечерва на полноќ.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Мицкоски: Со лаги и измами, следуваат тужби

Следно

Детектор анкета: 80% од граѓаните сметаат дека имаме корумпирани јавни набавки и дека политичарите ги трошат јавните пари за лични интереси

Latest from Blog

Тухел останува во Баерн

Германскиот стратег Томас Тухел и следната сезона ќе биде тренер на минхенски Баерн, потврди претседателот на