Португалија и Хаити обезбедија дебитантски настапи на женскиот Мундијал во фудбал

1 min read

Репрезентациите на Португалија и Хаити ги пополнија денеска две од преостанатите три места за настап на Светското фудбалско првенство во женска конкуренција кое од 20 јули до 20 август ќе се одржи во Австралија и Нов Зеланд.

Својот дебитантски настап на мундијалскиот турнир фудбалерките на Португалија го обезбедија со триумф во плејофот против Камерун од 2-1 по продолжение во новозеландскиот град Хамилтон.

Португалија на Мундијалот ќе игра во групата Е против САД, Виетнам и Холандија.

Претходно денеска свое прво Светско првенство обезбеди и Хаити триумфирајќи во Оукленд над Чиле со 2-1. Хаити на завршниот турнир ќе биде во групата Д со Англија, Данска и Кина.

Последниот учесник на претстојното Светско првенство ќе биде познат по одигрување на утрешниот плејоф во Хамилтон меѓу репрезентациите на Панама и Парагвај, а победникот ќе игра во групата Ф со Бразил, Јамајка и Франција.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Тендерот за пречистителна станица во Скопје завршил, ама Арсовска не сакала да го потпише договорот

Следно

Гир: Македонската книжевност има многу да и понуди на ЕУ

Latest from Blog