Портпаролот на Кремљ, Песков: Црното Море никогаш нема да биде море на НАТО

1 min read

МОСКВА (АА) – Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека Црното Море треба да остане „море на соработка“ за крајбрежните држави и порача дека тоа никогаш нема да биде море на НАТО, јавува Анадолу.

Песков во Москва ја коментираше неодамнешната изјава на украинскиот министер за надворешни работи, Дмитро Кулеба, кој рече дека Црното Море би требало да биде море на НАТО, како што тоа е Балтичкото Море.

„Црното Море е заедничко море на сите крајбрежни држави. Мора да биде море на соработка, интеракција и безбедност. Исто така, мора да има невидлива безбедност“, порача Песков.

Напоменувајќи дека изјавата на Кулеба содржи контрадикции, Песков истакна дека Црното Море никогаш нема да биде море на НАТО.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Ветерните турбини произведени во Туркије ќе бидат достапни на пазарот за две години

Следно

Нова водоводна мрежа и асфалтирање на улиците „Корџевска“, „Мишевска“ и „Домазетовска“

Latest from Blog