Поранешна блиска соработничка на Трамп одлучи да се кандидира за претседател на САД

1 min read

Хејли заработи репутација во Републиканската партија поради нејзиниот веродостоен пристап кон прашањата на полот и расата

Поранешната гувернерка на Јужна Каролина, Ники Хејли, на 15 февруари ќе се кандидира за републиканската претседателска номинација за 2024 година.

Хејли е еден од клучните членови на кабинетот на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, пишува Си-ен-ен.

Хејли е ќерка на индиски имигранти кои воделе успешен бизнис со текстил во руралните делови на државата. Таа заработи репутација во Републиканската партија поради нејзиниот веродостоен пристап кон прашањата на полот и расата.

Хејли се истакна и како силен застапник на американските интереси во странство во својство на американски амбасадор во ОН за време на мандатот на претседателот Трамп од 2017 до 2018 година.

САД тогаш се повлекоа од иранскиот нуклеарен договор, кој беше потпишан од поранешниот демократски претседател Барак Обама и е непопуларен меѓу републиканците.

Хејли неколкупати се огради од Трамп, а подоцна ја ублажи реториката кон него велејќи дека тој има важна улога во Републиканската партија.

Фото: EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Град Скопје велат дека не се надлежни за Скопско Кале каде е оштетен потпорен ѕид

Следно

Јаулески: Таравари ја продате битката на нашите сограѓани Албанци за шака директорски места кои ќе траат 10 месеци

Latest from Blog