ПО ТУРЦИЈА СЕ ТРЕСЕ И НОВ ЗЕЛАНД – надзорните камери снимаат што се случува за време на потресот, целиот свет гледа и се стаписува (ВИДЕО)

1 min read

Посилен земјотрес со јачина од 6,3 степени според рихтеровата скала е регистриран на територијата на Нов Зеланд утрово во 7 часот и 58 минути.

ЕМСЦ наведува дека епицентарот бил 80 километри од Велингтон а на длабочина од 48 километри.

Сведоците на веб-страницата на ЕМСЦ пишуваат дека земјотресот траел 20 до 30 секунди, дека ѕидовите и креветите се треселе, а предметите паѓале од полиците и сликите од ѕидовите.

Засега нема извештаи за значителни штети на згради или евентуални жртви, но сепак целиот свет остана фрапиран од видеата на кои се гледа како се тресат зградите и домовите, но не се и рушат како кули од карти како во Турција.

Претходно циклонот „Габриел“ ја погоди земјата по што властите почнаа да ги проценуваат штетите предизвикани од поројните поплави, одроните од земјиште и силните ветрови во кои загинаа три лица, а илјадници беа принудени да ги напуштат своите домови.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Заменик министерот Ључи: Се додека Гаши, Ибрахими и Сали се на чело на Алтернатива, нема да бидам дел од партијата

Следно

Силјановска до Ковачевски: Волшебници да ви се овие што ќе ги вклучите во Влада за една година не може да се адаптираат, а не да сменат нешто

Latest from Blog