Петрушевски: Додека власта троши 117 милиони евра на незапочнат проект, граѓаните немаат елементарни услови за живот

1 min read

Бране Петрушевски, пратеник во Собранието при денешните теренски активности ги посети населените места Речица, Долно Којнаре, Горно Којнаре и Табановце каде ги слушна проблемите на граѓаните од овој регион.

-Денеска ги посетивме населените места Речица, Долно Којнаре, Горно Којнаре и Табановце и секаде маката е иста, народот тешко живее и се жали од оваа ненародна власт. Во Речица сточарството скоро и да замрело. Во Долно Којнаре, Горно Којнаре и Табановце имаат сериозни инфраструктурни проблеми, како неасфалтирани патишта и проблем со водоснабдување, рече тој.

Петрушевски посочи граѓаните немаат елементарни услови за живот, а власта троши 117 милиони за незапочнат проект.

-И сето ова се елементарни проблеми, во 21 век додека влада троши 117 милиони евра за незапочнат проект. Но, она што преовладува секаде е оптимизмот и надежта на народот дека е време заедно со ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата да ја срушиме оваа власт и Македонија да го започне својот економски развој онака како што заслужуваат нејзините граѓани, порача тој.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Ердоган падна под 50%, ќе има втор круг на претседателските избори во Турција?

Следно

Ердоган: Одржувањето мирни избори е израз на демократската зрелост на Туркије

Latest from Blog

„Бреме“ од Мила Јовановиќ – Миленковиќ, „Измислена приказна“ и „Не застанувај продолжи понатаму: Лукавиот“ од Мики Душански избрани на конкурсот за откуп на необјавен и непоставуван македонски драмски текст

Министерството за култура, во соработка со Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ – Прилеп, информира за резултатите од „Конкурсот за откуп