Пентагон соопшти дека кинески шпионски балон лета и над Латинска Америка

1 min read

ВАШИНГТОН (АА) – Кинески шпионски балон лета и над Латинска Америка, изјави портпаролот на Пентагон, Пет Рајдер, јавува Анадолу.

„Ги видовме вестите за летањето на балонот над Латинска Америка. Сметаме дека ова е уште еден кинески балон за набљудување“, рече тој. „Во оваа фаза немаме други информации.“

Пентагон претходно објави дека следи сомнителен кинески балон за надгледување од големи височини над континенталниот дел на Соединетите Американски Држави (САД).

Во соопштението на кинеското Министерство за надворешни работи се вели дека балонот бил „цивилно воздушно летало што се користи за истражување, главно за метеоролошки цели“.

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен го одложи планираното патување во Кина поради инцидентот.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Претрес во Скопје: Полицијата приведе дилер на дрога

Следно

Арсовска во посета на средното училиште „Лазар Танев“

Latest from Blog