Пендаровски: Во Владата има политички консултации за 14 испразнети амбасадорски места

1 min read

Наназад два или можеби три месеци се водат политички консултации во рамки на Владата за 14 амбасадорски позиции, колку што јас знам. Кога ќе завршат консултациите министерот за надворешни работи доаѓа кај мене. Меѓу овие места е и позицијата во Париз, изјави денеска претседателот на државата Стево Пендаровски.

Пендаровски истакна дека меѓу оние 14 испразнети амбасадорски места освен Париз имаме многу значајни земји како Берлин, Лонодон, Кина… Тоа е се уште предмет на консултации во Владата, повтори шефот на државата одговарајќи на новинарско прашање дали Виктор Димовски ќе биде амабасадор во Париз по случувањата во АНБ.

Претседателот на државата денеска имаше обраќање на настан организиран од Советот на амбасадорите.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Кина утре може да го достигне дневниот рекорд на новозаразени со ковид

Следно

Вртоглав износ: Ал-Хилал подготвува 300 милиони долари за Меси

Latest from Blog