Папата повика на дијалог и мир помеѓу Израел и Палестинците

1 min read

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск денеска го осуди растечкото насилство на Блискиот Исток и ги повика двете страни во израелско-палестинскиот конфликт „искрено да бараат мир“.

„Спиралата на смртта која се зголемува од ден на ден само ја затвора трошката доверба која постои меѓу два народа“,

рече Папата.

Папата апелираше за мир по двата вооружени напади во Источен Ерусалим во петокот и саботата, во кои загинаа седум лица, а петмина беа ранети, како и смртоносните судири на Западниот брег.

Од почетокот на оваа година во тие конфликти од израелски оган загинаа 32 Палестинци, многумина беа вооружени, но загинаа и цивили кои не беа вклучени во конфликтите.

„Од почетокот на годината, десетици Палестинци се убиени во судирите со израелската армија. Апелирам до двете влади и меѓународната заедница да најдат друг начин без одлагање, вклучувајќи дијалог и вистинска потрага по мир“,

кажа папата Франциск.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Бугарија е спремна за деескалација на односите со С Македонија, но под одредени услови – вели Милков

Следно

Oгнен Дранговски: Македонија со задоволство им ја отворала вратата на бугарските уметници, без сомнежи и со раширени раце, зошто тој молк колеги, соседи, пријатели?

Latest from Blog