Папата Франциск се очекува утре да биде отпуштен од болница

1 min read

Папата Франциск се очекува утре да биде отпуштен од болницата во Рим, каде се лекува од бронхитис, соопшти денеска Ватикан.

Портпаролот на Ватикан, Матео Бруни, во изјавата рече дека закрепнувањето на папата е „нормално“ и дека тој вчера вечерал пица.

Осумдесет и шестгодишниот понтиф во средата беше примен во римската болница Џемели, каде лекарите рекоа дека се лекува со антибиотици за бронхитис.

Според Ватикан, папата втората ноќ во болница ја поминал „мирно“.

Поглаварот на Римокатоличката црква е примен во болница четири дена пред празникот Цветници, почетокот на Страсната седмица.

Тој в недела треба да одржи богослужба по повод тој празник, а засега не се знае дали неговата здравствена состојба ќе влијае на празнувањето на Велигден од 6 до 9 април.

Прексиноќешната хоспитализација на папата Франциск е прва од јули 2021 година.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Стефковски: Отворивме нова сензорна соба, единствена во Македонија од ваков тип

Следно

(ФОТОРЕПОРТАЖА) Тивко е во Тафталиџе – полициски ленти немо сведочат за убиството во казиното

Latest from Blog