Папата Франциск излезе од болницата Гемели во Рим

1 min read

Папата Франциск денеска ја напушти болницата Гемели во Рим, каде неколку дена беше лекуван од инфективен бронхитис.

-Сè уште сум жив“, се пошегува папата (86) на излегување од болницата.

Ватикан вчера потврди дека папата Франциск ќе ја напушти болницата денеска и дека утре планира да ја предводи мисата за верскиот празник Цветници, на плоштадот Свети Петар.

Светиот Отец пред три дена беше примен во римската болница каде прими антибиотска терапија.

Папата, кој има повеќе здравствени проблеми, беше примен во болница поради проблеми со дишењето.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Општина Гази Баба додели девет милиони денари финансиска помош за спортот

Следно

ДУИ на нов состанок, на дневен ред и револтот на „огнените“?

Latest from Blog