Папата Франциск денеска ја водеше мисата за Цветници откако вчера излезе од болница

1 min read

Папата Франциск денеска присуствуваше на мисата за празникот Цветници на плоштадот Св. Петар, само еден ден откако беше отпуштен од болница по успешното закрепнување од инфективен бронхитис, јави Хина.

Папата се возеше во задниот дел на неговиот папамобил со отворен покрив и со него мина низ толпата, пред да се симне и да ја отвори богослужбата од огромен покриен подиум во близина на древниот египетски обелиск.

Папата (86) во средата беше примен во римската болница Гемели откако се пожалил на тешкотии со дишењето, но брзо закрепна по инфузијата со антибиотици и веќе вчера се врати во својата резиденција во Ватикан.

Верскиот празник Цветници го означува почетокот на Големата недела која оваа година според Грегоријанскиот календар трае до Велигден, на 9 април.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Претседателски избори во Црна Гора: Милатовиќ сигурен во своја победа, Ѓукановиќ најавува ново време

Следно

Двајца македонци кандидати за градоначалник на општина Пустец, партијата на Македонците пред згаснување

Latest from Blog