Папата допатува во тридневна посета на Унгарија

1 min read

Папата Франциск утринава ја почна тридневната посета на Унгарија, каде во текот на денот во Будимпешта треба да се сретне со претседателката Каталин Новак и со премиерот Виктор Орбан.

Папата (86) денеска ќе зборува пред унгарски официјални претставници и дипломати, а на дневен ред на средбите, како што се најавува, треба да биде прашањето на миграцијата и војната во Украина.

За време на престојот во Унгарија, Папата ќе се сретне со сиромашните, младите, претставниците на културата и универзитетите, а на третиот ден од престојот во земјата, в недела, предвидено е да предводи миса на отворено.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Кривична за скопјанец – лажел дека е вработен во Армија

Следно

Најмалку 10 загинати во руските ракетни напади врз украинските градови во текот на ноќта

Latest from Blog

Почна?

„Интензитетот се зголемува ама ќе треба да мине прилично долго време,“ изјавил Подолјак, порачувајќи дека како