Оваа категорија на граѓани од општина Аеродром нема да плаќаат градинка за своите деца

1 min read

Родителите од општина Аеродром од социјално загрозени семејства нема да плаќаат градинка за своите деца. 

На седницата на Советот на општина Аеродром која се одржа минатата недела, беше донесена одлука за ослободување од плаќање месечен надомест за престој на децата во градинка за социјално загрозените родители чии деца посетуваат градинка на територијата на Општина Аеродром.

Градоначалникот Тимчо Муцунски на својата фејсбук страна ги повика граѓаните да стапат во контакт со надлежните во градинката или општинските служби, во насока на доставување на потребната документација и остварување на ова право и потенцираше дека оваа мерка е уште една во низата политики за помош на семејствата.

– Минатата година, беа укинати сите дополнителни трошоци кои родителите ги одвојуваа за хигиенскиот пакет, како и наставно-образовните материјали за работа по групи во градинките. Продолжуваме со креирање на мерки и носење одлуки кои ќе го поддржат развојот на најмладите, но ќе значат и поддршка на семејствата кои се соочуваат со економски и социјални проблеми.“, нагласи Муцунски. 

ИЗВОР: skopjeinfo.mk

Претходно

ФБИ: „Кина преку ТикТок може да ги контролира податоците и софтверите во уредите“

Следно

Битиќи: Добро е што успеавме да издаде еврообврзница од 500 милиони по пониска цена од другите

Latest from Blog