Орбан повторно повика на прекин на огнот во Украина

1 min read

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска упати нов повик за прекин на огнот во Украина, на одбележувањето на годишнината од почетокот на руската агресија врз соседната земја.

„Не сме наивни. Знаеме дека се мали шансите за мировен договор прифатлив за двете страни“, напиша тој на Твитер.

„Но, се разбира, првата фаза е да се постигне прекин на огнот преку преговори. Ова е единствениот начин да се спасат животи“, порача Орбан.  (МИА)

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Полска ѝ ги испорача првите тенкови „леопард“ на Украина

Следно

Петкова: За каква чесност зборува Ковачевски кога сме на 85 место по корупција? Измените во влада се за да ги спасат тендерите!

Latest from Blog