Општина Илинден изгради ново детско игралиште

1 min read

Деновиве се изврши комплетно уредување на просторот пред Домот на култура во централниот дел на населеното место Бујковци, информира градоначалникот на општина Илинден, Александар Георгиевски.

Изградено е ново детско игралиште каде се поставени детски реквизити, нишалки и лизгалки, клупа како и канти за отпадоци кои ќе придонесат да имаме почиста и поубава средина.

звршена е целосна реконструкција на игралиштето за кошарка, каде се поставени две нови табли, извршено е комплетно партерно уредување како и целосно оградување на просторот.

Во наредниот период Општина Илинден ќе продолжи со изградба и реконструкција на детските игралишта и игралишта за спортување и во останатите населени места, со цел да се добие уреден простор за рекреација и забава на најмладите во општината.

ИЗВОР: skopjeinfo.mk

Претходно

Манчестер Сити и Интер се соочуваат во Истанбул: На истиот стадион се случи најголемото чудо во историјата на финалињата

Следно

ГОЛЕМ ПОЖАР ВО БЛИЗИНА НА „АТАТУРК“ – фановите преплашени пред финалето во Лигата на шампионите кое започнува за неколку минути! (ВИДЕО)

Latest from Blog