Оман: Бројот на загинати во поплавите порасна на 21

1 min read

ИСТАНБУЛ (АА) – Во обилните врнежи од дожд и поплавите што го зафатија Оман загинаа најмалку 21 лице, соопштија денес оманските власти, јавува Анадолу.

Заливската земја е опустошена од поројните врнежи од дожд што оваа недела го запреа животот.

Државната новинска агенција ОНА јави дека во тек се операциите за пронаоѓање на две исчезнати лица по обилните дождови.

Вчера Оманскиот национален комитет за управување со вонредни состојби (НЦЕМ) соопшти дека околу 1.630 луѓе се спасени, а 630 се евакуирани во последните три дена.

Министерството за земјоделство соопшти дека количината вода во браните од врнежите во земјата достигнала 30.955 милиони кубни метри.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.

Извор: Anadolu Agency (AA)

Претходно

Ковачевски: Нема застанување додека Македонија не стане дел од ЕУ

Следно

МОН: Предвидените наставни денови во учебната 2023/2024 целосно ќе се реализираат

Latest from Blog