ОЈО: Се бара притвор за тројца приведени во врска со исчезнувањето на Вања, се преземаат дејствија за обезбедување докази

1 min read

реклама


Основното јавно обвинителство за ТВ21 информира дека доставен е предлог за определување 48-часовен притвор за тројца од петте лица приведени во текот на вчерашниот ден во врска со исчезнувањето на 14-годишната Вања.

„Во текот на целиот ден се преземаат дејствија за обезбедување докази. За тројца од петтемина приведени во текот на вчерашниот ден, јавен обвинител до Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за определување 48-часовен притвор со цел да биде обезбедено нивното присуство до целосно расчистување на настанот“, велат од ОЈО за ТВ21.

реклама

Тие додаваат дека јавното обвинителство и МВР ќе ја информираат јавноста веднаш штом се создадат услови кои нема да ја нарушат постапката.

„Сите шпекулации кои имаат за цел да ја компромитираат истрагата во овој момент ќе бидат најостро санкционирани“, порачаа од ОЈО за ТВ21.

реклама

Претходно

Киев тврди дека соборил 10 руски дронови над јужна и западна Украина

Следно

Пресечен меѓународен канал за транспорт, запленета дрога вредна 120.000 евра

Latest from Blog