Облачно време со снежни врнежи

1 min read

Умерено до значително облачно со појава на локален слаб снег на планините најпрвин на северот, а потоа слаб снег ќе провејува понекаде претежно во западните планински делови. Преку денот ќе дува и умерен до засилен северен ветер најизразен вдолж Повардарието.

Утринските температури ќе се движат од -10 до -3 степени, а дневните ќе бидат во интервал од 1 до 9 степени.

Во Скопје умерено до значително облачно со слаб до умерен ветер од северен правец. На повисоките делови од котлината ќе има услови за поjава на слаб снег. Максималната дневна температура ќе биде пет степени.

Од понеделник следува период на стабилно време со не многу ниски утринските температури, а дневните до средината на неделата ќе бидат во постепен пораст. Ќе преовладува северен ветер кој во вторник особено вдолж Повардарието ќе засилува.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

35-годишен маж спасен од урнатините 149 часа по земјотресите во Туркије

Следно

САД и Канада соборија ново неидентификувано летало

Latest from Blog