Обилни врнежи од дожд на пониските места, на планините нова снежна покривка – Утре ветер со над 70 км/ч

1 min read

Претежно облачно и посвежо со повремени врнежи од дожд, а на планините од снег. Попладне и во текот на ноќта на места врнежите ќе бидат пообилни, а поради продор на постудена воздушна маса со засилен северен ветер ќе преминуваат во снег на повисоките и на некои пониски места, особено во западните делови.

На планините ќе се формира нова снежна покривка, а помала и на некои повисоки места.

Утринските температури ќе се движат од 0 до пет степени, а дневните во интервал од 3 до 12 степени.

Во Скопје ќе преовладува облачно време со повремени врнежи од дожд, особено попладне и во текот на ноќта кога ќе дува и засилен северен ветер.

За утре се најавува променливо облачно и свежо, на места со провејување на слаб снег. Ќе дува засилен до силен ветер од северен правец, кој наместа долж Повардарието ќе надминува брзина и над 70 км/час.

Од петок и во деновите од викендот времето ќе биде стабилно и потопло.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Жозеп Борел денеска и утре во посета на Албанија

Следно

Големи проблеми за Клоп пред реваншот со Реал во ЛШ

Latest from Blog