Нова тиранска платформа на повидок, Ковачевски не дава избори, Ахмети на сослушување во Тирана?

1 min read

Нова тиранска платформа е на повидок, со тоа што премиерот на Албанија Еди Рама ги повикува на состанок лидерите на албанските партии во Македонија на состанок, по информациите дека ДУИ има можност да остане надвор од владата.

Покана за средбата добиле лидерот на ДУИ, Али Ахмети, претседателот на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари, првиот човек на Беса, Билал Касами, претседателот на Алтернатива, Африм Гаши, како и лидерот на Демократската партија на Албанците (ДПА), Мендух Тачи.

Воедно за ваквиот расплет на настаните најсилна потпора на Ахмети останува Ковачевски кој не дозволува избори слугувајќи на таквите интереси.

Инаку, на тркалезната маса организирана од Рама во Тирана ќе се разговара за политичката случувања во земјата, за скандалите во Македонија, за струењата во партиите и за други прашања на Балканот, пишува Алмакос.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

НЕМА ВЕЌЕ ОТКАЖУВАЊЕ ОД ПАСОШИ – оваа европска земја во која има многу Македонци ги менува правилата за земање државјанство, полесно од кога било!

Следно

НА ОВОЈ ГРАНИЧЕН ПРЕМИН СЕ ЧЕКА РЕКОРДНИ 6 ЧАСА – за два дена поминале вкупно 35.000 патници, хаосот вечерва уште поголем! (ВИДЕО)

Latest from Blog