Нов Зеланд ги откажа летовите поради очекуваниот циклон

1 min read

Националниот авиопревозник на Нов Зеланд денеска откажа десетици летови додека жителите на Окленд се подготвуваат за поплави од циклонот Габриел, две недели откако најголемата бура во земјата го поплави најголемиот град во земјата, при што загинаа четири лица.

Ер Нов Зеланд соопшти дека ги откажал сите домашни летови до и од Окленд, Туаранга, Хамилтон и Таупо до пладне во вторник, како и многу меѓународни летови, но дека некои меѓународни линии ќе продолжат иако летовите до Окленд може да бидат пренасочени кон други градови.

Циклонот Габриел денеска го погоди северниот дел на Нов Зеланд, а утре се очекува да наврнат повеќе од 250 милиметри дожд во Окленд. Ветрот ослабе кога циклонот се намали, а налетите се очекува да достигнат околу 130 километри на час.

Според прогнозата на MetService, се очекуваат обилни врнежи од дожд, ветер и високи бранови. На северот на Нов Зеланд некои патишта веќе се затворени поради поплави и ветрови, а илјадници домаќинства се без струја.

Новозеландскиот премиер Крис Хипкинс ги предупреди граѓаните да се подготват навреме, дури и за случај на евакуација.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Речиси 100 уапсени во Турција за кражба или измама на жртвите од земјотресот

Следно

Пожар во викендичката на Миле Зечевиќ

Latest from Blog