Невреме и поплави во Атина

1 min read

Силниот и обилен дожд денеска предизвикал проблеми и поплави во Атина, а од бројот 112 за итни случаи до жителите била испратена порака да ги ограничат нивните движења, објавија грчките медиуми.

Повеќе централни булевари биле поплавени и според „Катимерини“ во прекин бил сообраќајот, додека пак противпожарната служба примила десетици повици за помош и интервенции, а во одредени населби имало проблеми и со снабдувањето со електрична енергија.

Според грчката државна телевизија „ЕРТ“, во едно основно училиште и во градинка во Атина поплавени биле училниците што се наоѓаат на приземје, по што потребно било да се евакуираат децата и да бидат префрлени на повисоките катови.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Демократските сили на Ромите до Османи: Постојано укажуваме на дискриминирање на Ромската заедница по сите основи

Следно

Свирепо убиство: Се сретнале во ГТЦ, по што заминале во напуштен објект каде 20 пати го прободел со нож

Latest from Blog