Нема докази дека експлозијата на гасоводот што ги поврзува Литванија и Летонија е последица на напад, велат од „Амбер Грид“

1 min read

Според првичната проценка нема знаци на напад како причина за експлозијата, но истрагата ќе ги вклучи сите можни опции, велат од компанијата „Амбер Грид“

Засега нема докази дека експлозијата на гасоводот што ги поврзува Литванија и Летонија е последица на напад, изјави извршниот директор на „Амбер Грид“, компанијата задолжена за транспорт на гас од Литванија, Немунас Бикнијус.

„Не гледаме знаци на некакво потенцијално влијание однадвор. Сите причини ќе бидат истражени и разјаснети во наредните денови“,

рече Бикнијус.

Според првичната проценка, додаде тој, не гледаме напад како причина за експлозијата, но истрагата ќе ги вклучи сите можни опции.

Пожарот што избувна по експлозијата е изгаснат и повторно е воспоставен транспортот на гас за Летонија.

Литванскиот оператор на системот за транспорт на гас, „Амбер Грид“, попладнево пријави дека дошло до експлозија на гасоводот што ги поврзува Литванија и Летонија.

Операторот на системот истакна дека системот за транспорт на гас се состои од два паралелни гасоводи, при што нагласи дека експлозијата се случила на едниот, додека другиот не е оштетен.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Вечерва во 360° – Интервју со Касами: Заедничка влада на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ е пропаганден трик на ДУИ

Следно

Стефан кој беше застрелан на Божиќ излезе од болница: Семејството и пријателите го пречекаа со солзи и прегратки

Latest from Blog