Наводниот организатор на мито во ЕУ ќе оди во домашен притвор

1 min read

Наводниот организатор на поткуп во Европскиот парламент, Антонио Панцери, може да го напушти затворот под одредени услови, соопштија денеска обвинителите во Брисел.

Како што пренесе ДПА, судот кој е надлежен за случајот одлучи дека Панцери може да го помине истражниот затвор во домашен притвор со електронски надзор, изјави портпаролот на јавното обвинителство.

Поранешната потпретседателка Ева Каили и белгискиот европратеник Марк Тарабела ќе останат во затвор, додаде тој. Заедно со Панцери и уште еден европратеник, тие се осомничени дека земале мито од Катар и Мароко во замена за влијание врз европарламентот.

Обвинетите се обвинети и за перење пари и членство во криминална организација.

Панцери во јануари потпиша договор со обвинителите во кој се обврза дека ќе го открие целиот обем на активностите, кои беа обелоденети на крајот на 2022 година.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Трговците да прибавуваат доволни количествата овошје и зеленчукот кои имаат замрзнати цени, донесена нова владина одлука

Следно

Макрон и Фон дер Лајен побараа помош од Кина за враќање на мирот во Украина

Latest from Blog