Навивачите на Манчестер јунајтед го избраа Рашфорд за играч на годината на тимот

1 min read

Фудбалерот на Манчестер јунајтед, Маркус Рашфорд од страна навивачите е избран за најдобар играч на тимот.

Дваесет и петгодишниот Англичанец ја доби наградата „Мет Базби“. Тој е избран во анкета на навивачите на клубот на официјалната веб-страница на Манчестер јунајтед и во апликацијата на клубот. Во исто време, Рашфорд стана првиот фудбалер од школата на Јунајтед, по 1998 година, што ја добива наградата. Претходно таа му припадна на Рајан Гигс.

Во сезоната 2022/23 Рашфорд одигра 55 натпревари на кои постигна 30 голови и шест асистенции.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Воздушни напади на Москва и Киев – има повредени и загинати

Следно

Султанот Мехмед Фатих пред 570 години го освои Истанбул

Latest from Blog