Народниот фронт за ослободување на Тиграј повеќе не е терористичка група во Етиопија

1 min read

Парламентот на Етиопија денеска го отстрани Народниот фронт за ослободување на Тиграј (ТПЛФ) од листата на терористички групи во земјата.

Етиопскиот државен радиодифузен сервис EBC објави дека мнозинството од 547 пратеници во Етиопија гласале за отстранување од листата, само 61 биле против, а петмина биле воздржани.

Етиопската влада и ТПЛФ потпишаа мировен договор во Јужна Африка во ноември 2022 година, со кој ставија крај на двегодишната граѓанска војна и блокадата на северниот етиопски регион Тиграј.

ОН проценуваат дека само во Тиграј половина милион луѓе ги загубиле животите за време на конфликтот.

ТПЛФ беше ставен на листата на терористички групи на источноафриканската земја во мај 2021 година по избувнувањето на конфликтот, заедно со друга бунтовничка група, Ослободителната војска на Оромо. (МИА)

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Новата велосипедска патека на булеварот „Митрополит Теодосиј Гологанов“ претворена во паркинг

Следно

Мицкоски на средба со кинескиот амбасадор: Негирањето на идентитетот и самобитноста на украинскиот народ од руска страна, наликува на бугарското негирање на посебноста и самобитноста на македонскиот јазик

Latest from Blog