Наполи сака 150 милиони евра за трансфер на Осимен

1 min read

Наполи планира да го продаде напаѓачот Виктор Осимен за околу 150 милиони евра, објави „Фут Меркато“.

ПСЖ активно работи на трансферот на 24-годишниот играч, а за него се заинтересирани и Манчестер јунајтед и Челзи.

Дополнително, се известува дека италијанскиот клуб размислува за продолжување на договорот со напаѓачот доколку Наполи ја заврши сезоната со трофеи. Самиот Осимен не исклучува дека ќе остане и следната сезона, а исто така смета дека трансферот во ПСЖ ќе ја отежне преселбата во Премиер лигата каде играчот сака да игра.

Претходно беше објавено дека советникот на ПСЖ, Луис Кампош ќе се сретне со агентот на Осимен за време на репрезентативната пауза.

Оваа сезона нигерискиот фудбалер забележа 29 настапи за Наполи во сите натпреварувања, постигна 25 голови и пет асистенции.

Порталот „Трансфермаркт“ го проценува на 100 милиони евра.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Парламентарните избори во Грција ќе се одржат во мај, најави Мицотакис

Следно

Изречени 215 казни за возачите во Скопје

Latest from Blog