Најстудено во Берово и Битола – Дојран утрово најтопол град во земјава

1 min read

Најастудено утрово е во Берово и во Битола, каде во седум часот се измерени -6 степени целзиусови, како и во Скопје, Тетово и Демир Капија со -4 степени. Најтопло е во Дојран каде се измерени 4 степени целзиусови.

Во текот на ноќта времето беше ведро и студено, а утрово е променливо облачно. Во Демир Капија има појава на магла со ограничена хоризонтална видливост до 50м.

Цремето претпладне по одделни котлини со појава на магла и ниска облачност. Попладне најпрво во западните, а во текот на ноќта и во останатите делови ќе има повремени врнежи од дожд, а на планините од снег. Ќе дува слаб до умерен, а долж Повардарието засилен ветер од југоисточен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од 4 до 10 степени.

Во Скопје променливо облачно, кон крајот на денот и во текот на ноќта со повремени врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер. Максималната температура ќе достигне 5 степени.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Бразилскиот претседател се врати во главниот град

Следно

Бугарија: Зголемување од 52 отсто на цените на храната за една година

Latest from Blog