Најавени поројни дождови и грмежи, времето се расипува

1 min read

Кон крајот на денот во западните и северните делови ќе има врнежи од дожд кои ќе продолжат и ќе се прошират преку ноќта, а локално ќе бидат поројни, проследени со појава на грмежи.

Ќе дува засилен, повремено силен ветер од јужен правец (на повеќе места со брзина над 60 км/ч).

Минималната температура ќе биде во интервал од 4 до 10, а максималната ќе достигне од 14 до 20 степени.

Во Скопје променливо облачно и релативно топло. Ќе дува засилен ветер од југоисточен правец. Во текот на ноќта ќе има врнежи од дожд. Минималната температура ќе се спушти до 8, а максималната ќе достигне до 19 степени.

Под влијание на серија влажни бранови во текот на работната седмица ќе преовладува променливо облачно време со повремени врнежи од дожд со променлив интензитет, а на повисоките планини ќе врне снег.

Дневната температура од понеделник ќе биде во опаѓање.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Укинати пунктовите за тестирање за Ковид-19 во Скопје

Следно

ЗЛАТНА МЕЧКА НА БЕРЛИНАЛЕ ЗА ФРАНЦУСКИОТ ДОКУМЕНТРЕЦ „ЗА АДАМАНТ“ НА НИКОЛА ФИЛИБЕ

Latest from Blog