Најавена средба на шефовите на дипломатиите на Јордан, Саудиска Арабија, Египет и режимот на Асад од Сирија

1 min read

АМАН (АА) – Шефовите на дипломатиите на Јордан, Саудиска Арабија, Ирак и Египет утре во Аман ќе се сретнат со министерот за надворешни работи на сирискиот режим на Башар ал-Асад, јавува Анадолу.

Министерството за надворешни работи на Јордан соопшти дека ќе биде домаќин на разговорите меѓу шефовите на дипломатиите на четирите арапски земји со сирискиот министер Фајсал Микдад.

Истакнато е дека состанокот е продолжение на консултативната средба на земјите од Заливскиот совет за соработка, на која се сретнаа претставници на Јордан, Ирак и Египет во Џеда на 14 април годинава.

Хусам Зеки, заменик-генерален секретар на Арапската лига, изјави дека се очекува одржување на 32. Самит на Арапската лига во Саудиска Арабија на 19 мај 2023 година.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

ВИДЕО: „Џузепе Меаца“ еруптираше кога на теренот се појави Горан Пандев

Следно

СТАРОВРЕМСКИ ФОТОГРАФИИ

Latest from Blog