Награда за „Најдобар краток филм” во интернационална конкуренција за „Северен пол” на фестивал во Индија

1 min read

Во низата од 100 фестивалски учества ширум светот на кои филмот „Северен пол“ освои 15 награди, се додава и најновата односно наградата за “Најдобар краток филм” во интернационална конкуренција за “Северен пол” на 9-то издание на Smita Patil Documentary and Short Film Festival кој се одржа од 17 до 18 декември во Пуна,Индија. Претходно филмот кој е во режија на битолчанката Марија Апчевска, ги доби наградите : за најдобра актерка за Антонија Белазелкоска на фестивалот во Приштина, тука е и наградата за најдобар краткометражен филм на фестивалот во Црна Гора и други.

Приказната на „Северен Пол“ е приказна за прифаќање и меѓуврснички притисок, раскажана низ очите на 16 годишната Марго, која ја игра Антонија Белазелкоска. Сниман е на локации во Скопје и Македонска Каменица. Главните улоги ги толкуваат Антонија Белазелкоска и Лука Митев. Директор на фотографија е Владимир Самоиловски, сценограф Кирил Спасески, костимограф Билјана Гргур, шминкер Горан Игњатовски, монтажер Драган вон Петровиќ, дизајн на тон Игор Поповски и Бојан Паликуќа, а кастинг-директор Киријана А. Николоска. Филмот е копродукција помеѓу Македонија и Србија. Продуцент на филмот е Роберт Насков, копродуценти Милош Љубомировиќ и Горан Тодориќ.

Овој филм е сниман на 16 милиметарска филмска лента.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

ИЗВОР: republika.mk

Претходно

Стоилковски: Показател за тоа каква е борбата против корупцијата е 6 месечното молчење од страна на ДКСК за залудно потрошени над 2 милиони денари во Општина Гази Баба

Следно

Маричиќ: Не знам за формален обид на Заев за уривање на Ковачевски

Latest from Blog