Над Твитер бел чад, Илон најде новa директорка

1 min read

Единствената дополнителна информација што Маск ја споделува на темава е дека новата директорка ќе почне со работа во следните 6 седмици, без да даде ни најмал хинт која би можела да биде замената.

Една од шпекулациите е дека позицијата ја добива досегашната директорка за партнерства и адвертајзинг на Ен-би-си универзал, Линда Јакарино.

Маск кој стана директор на Твитер минатиот октомври кога ја купи компанијата, по кратко време објави дека би се тргнал од позицијата само да најде човек што ќе го замени. Тој и понатаму е сопственик на компанијата, која во меѓувреме ја прекрсти во Х, а новата позиција ќе му биде да се занимава со технолошкиот дел од работата на платформата.

Во декември 2022 инвеститорите во Тесла (една од компаниите на кои Маск е сопственик и ЦЕО) отворено побараа од него да се откаже од позицијата во Твитер и да се посвети на електричните автомобили, откако вредноста на акциите на Тесла падна на 101 долари од пикот во 2021 од 314 долари. Маск е сопственик и/или ЦЕО уште на СпејсИкс, Боринг компани и Неуралинк.

ИЗВОР: off.net.mk

Претходно

Филмови на Дејвид Рајкер во Кинотека, режисерот ќе присуствува на проекциите и гледачите ќе имаат можност да разговараат со него

Следно

(ФОТО+ВИДЕО) Поради пожар, затворен за сообраќај мостот кој води од „Ист гејт“ кон Железничката станица

Latest from Blog

„Бреме“ од Мила Јовановиќ – Миленковиќ, „Измислена приказна“ и „Не застанувај продолжи понатаму: Лукавиот“ од Мики Душански избрани на конкурсот за откуп на необјавен и непоставуван македонски драмски текст

Министерството за култура, во соработка со Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ – Прилеп, информира за резултатите од „Конкурсот за откуп